Tuesday, May 26, 2015

Athletics: Rumeshika shattered couple of 23 year old Dharsha's records in Junior Nationals - Full List and Photos

Rumeshika Ratnayake of Kegalla Balika Vidyalaya created the history by smashing couple of 23-year old record of veteran Sri Lankan Athlete Damayanthi Darsha at the Junior National Athletics Championships held at the Diyagama Stadium.

She renewed the Under 20 100m Girls heat with a timing of 11.85 Secs & Under 20 200m Girls finals with 24.12 Secs. Dhamayanthi Dharsa owned both the records back in 1992 as a schoolgirl.

Rumeshika Rathnayake (2489) finishing the 100m Finals 


Best Athlete in Girls Under 16 Category
Susanthiks Jayasinghe Challenge Trophy
Donated by Colombo District Athletics Association
1926 MK Prasadi Lakshani - Holy Cross College – Gampaha - Long Jump 5.40 M

Best Athlete in Boys Under 16 Category
NAQNA Kurera Challenge Trophy
Donated by Nationalized Services Athletics Association
181 Pramodh Madubash - Maris Stella College – Negombo - Long Jump - 6.83 M *NMR

Best Athlete in Boys Under 18 Category
N. Vyrawanathan Challenge Trophy
Donated by Lanka Lions Sports Club
787 U Chandrasena - Maris stella college- Negombo 400 M Hurdles - 53.38 sec *NMR
Best Athlete in Girls Under 18 Category
Damayanthi Dharsha Challenge Trophy
Donated by Track Master Sports Club
2279 DMY Dulanjali - CP/H/Ambagamuwa Central College- Udabulathgama - 400 M Hurdles - 62.12sec *NMR
Best Athlete in Girls Under 20 Category
Deshabandu Lt. Col. W. Wimaladasa Challenge Trophy
Donated by Kurunegala District Athletics Association
2489 RM Rumeshika Kumari Ratnayake - St,Josep's B.M.V – Kegalle - 200 M - 24.12 sec*NMR

Best Athlete in Boys Under 20 Category
D. Stanly Thabrew Memorial Challenge Trophy
Donated by Galle District Athletics Association
1280 AVG Akila Ravishanka - Sivali Central College- Rathnapura - 110 M Hurdles - 14.40 sec
1207 LPG Dananjaya - St.Joseph Vas College – Wennappuwa - Long Jump - 7.34 M

Best Athlete in Girls Under 23 Category
Donated by Bank of Ceylon
2542 KAS Dulanjani -  SL AIR FORCE - Triple Jump - 12.76 M *NMR
Best Athlete in Boys Under 23 Category
Donated by Bank of Ceylon
1658 UPAN Karunasinghe - SL Army  - Triple Jump - 15.95 M * NMR

New Junior National Athletics Championship Records 
23 Records - One Equal

104 800 Pole Vault Girls U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2391 GWHSK Darmarathna  Walala A Ratnayake Central College - Manikhinna  3.10 *NMR
2 2458 Aniththa Jegateeswaran  Mahajana College - Jaffna 3.10 *BPR
3 2393 PAJ Dipani  Walala A Ratnayake Central College - Manikhinna  2.80
4 2430 D Sandali Alahkoon  Newated Girls'College - Negombo  2.70
5 2461 J Sukirtha Pallai Central College - Pallai 2.50
109 900 Triple Jump Boys U - 23 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 1658 UPAN Karunasinghe  SL Army 15.95 M NMR*
2 1567 MPMD Gunathilaka SL ARMY 15.38 M
3 1501 HMGM Kulaherath SL AIR FORCE 15.10 M
4 1647 Chamara Jayasinghe  SL Army 14.64 M
5 1535 RADK Sachintha unattach 13.51 M
6 1605 SASP Senarath NW/I/Medamulla M.V 13.26 M
110 900 Hammer Throw Boys U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2832 WM Niyomal Un Attached 33.02 M NMR*
2 1247 C Jenojan  Vavuniya DAA 29.19 M 
3 1254 AS Arshad Ahamad  Rahula College Mathara 23.78 M
4 1255 Dushan Shalitha Gamachchi Rahula College Mathara 21.28 M
119 1330 Pole Vault Boys U - 18 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 672 K Napthalijoyson J/Arunodya college                              -alaveddy 4.20 *NMR
2 964 S Dilaksan J/Mahajana college 4.20 *BPR
3 965 S Dinesh J/Mahajana college 3.70
4 790 S Lahiru Maris stella college-negombo 3.70
5 601 DG Darshana  A/Rathnayake Cental College - Walala  3.40
6 917 A Mawan St.Sebastiyan's college-kandana 3.20
6 963 K Kabilsan J/Mahajana college 3.20
8 2739 WMDR Nisalka  Ananda National College - Chilaw  3.20
9 673 U Salaxshan J/Arunodya college                              -alaveddy 3.20
120 1500 3000 M Race Walk Girls U - 16 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2064 AM Dilani Lakshika  Dambadeniya Central College  18:22.19 *NMR
2 1922 K Shashikala Dilshani  Makandura Central College  19:00.07
3 1954 I mery Konsala Vavuniya DAA 19:05.03
4 2061 MGPV Ranasingha DB Wijethunga N.S Muruthagahamula  19:07.89
5 2063 WM Ilmi Nurasha  Dambadeniya Central College  20:46.65
6 1725 JMNH Kumari Jayasundara  Sir John Kothalawala M.V 21:30.48
7 1995 CI Thenahannadt Unattached 22:06.05
8 1943 SD Sayumya Sewwandi  batuhena Navodya School - Ratnapura  22:07.83
121 1530 3000 M Race Walk Boys U - 16 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 407 WP Sudesh Udayanga  Makandura Central College  15:35.20 *NMR
2 77 O G Chamal Janath Somasooriya  Vijaya College, Matale  15:41.09
3 406 SMMSA Jayalath  Makandura Central College  16:32.03
4 155 KMT Bandara  Pilimathalawa CC Kandy 16:42.54
5 154 KMSS Senarathna  Pilimathalawa CC Kandy 16:48.38
6 1828 S Tamil chchelvam  Vavuniya DAA 17:09.02
7 1831 P Arichanthirakumar Vavuniya DAA 18:17.78
8 156 SMLS Bandara  Pilimathalawa CC Kandy 18:32.13
9 320 MG Pamoda Mihiraj  R/Rathnapura Mihidu College,Rathnapura  18:34.74
124 1530 Pole Vault Boys U - 23 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 1499 MHI Sandaruwan SL AIR FORCE 4.70 *NMR
2 1583 AMSK Samarasingha SL ARMY 3.95
3 1582 WDD Samaraweera SL ARMY 3.95
4 1611 A Antanipirasath J/Mahajana College 3.95
5 1619 RP Murugaiya S L N G Kurunagala 3.80
6 1493 I. Sandaruwan Maris Stella College, Negombo 3.50
125 1600 5000 M Race Walk Girls U - 18 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2192 K Kanakeshwary Vavniya districct A.A 28:31.03 *NMR
2 2248 KS Lochana MR/Makandura central college 30:43.02
3 2193 P Darshika  Vavniya districct A.A 35:52.89
129 1710 10000 M Race Walk Girls U - 23 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2838 PB Gayani SL ARMY 55:07.04 *NMR
2 2595 PPA Jayarukshika SL ARMY 1:00:12.55
3 2560 K Kokilvani Vavuniya District AA 1:00:38.96
4 2531 OGDN Somasooriya Matale DAA 1:03:28.40
5 2562 T Suthanaloginy Vavuniya District AA 1:05:30.25
6 2561 S Sutharsini Vavuniya District AA 1:07:34.68
7 2593 GGIA Dharmarathna SL ARMY 1:11:36.19
215 1010 Triple Jump Girls U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2433 HD Vidusha Lakshani Newated Girls'College - Negombo  13.12 *NMR
2 2419 PD Bandarawaththa Dharmapala Vidyalaya,Pannipitiya  11.56
3 2361 ML Abilashi Poornima  Marry Immaculate Convent  - Ja-Ela 10.63
4 2423 PDJP Wijerathne  Central College Veyangoda  10.53
5 2411 DGS Ramanayaka  Sumana Balika Vidyalaya  10.47
6 2376 Vishmini Bhagya Rajaguru  Anuradhapura DAA 10.13
7 2402 IA Lakmali  Sumana Balika Vidyalaya -Rathnapura 9.26
216 1010 Triple Jump Girls U - 23 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2542 KAS DulanjaNI  SL AIR FORCE 12.76 *NMR
2 2543 KAT Lakshani SL AIR FORCE 12.31
3 2574 SAN Madubashini BD/Welimada Central College 11.43
1 2542 KAS DulanjaNI  SL AIR FORCE 12.76 *NMR
2 2543 KAT Lakshani SL AIR FORCE 12.31
3 2574 SAN Madubashini BD/Welimada Central College 11.43
251 1515 Long Jump Boys U - 16 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 181 Pramodh Madubash Maris Stella College - Negombo  6.83 M *NMR
2 182 Shehan Dananjaya  Maris Stella College - Negombo  6.79 M *BPR
3 339 KCS Kumarasingha  Anuradhapura Central College  6.64 M *EMR
4 7 HPA Dananjaya Rathnayaka  St,Benedicts College,Colombo 13. 6.58 M
5 169 YCM Yodasinghe  St,Mary's College- Kegalle  6.45 M
5 559 Kavinda Nawarathna  St,Joseph's College - Colobmbo 10 6.39 M
6 348 LAH Lakshan  Anuradhapura Central College  6.29 M
317 930 800 M Girls U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2375 KM Nishanthi Dilhani  Lumbini College - Colombo 05 2:12.33 sec *NMR
2 2388 AHMP Abesingha Walala A Ratnayake Central College - Manikhinna  2:14.81 sec
3 2369 KA Nimesha Hansani  SL Army 2:23.24 sec
4 2509 BS Rajasekara  Lanka Lions SC 2:27.01 sec
319 940 800 M Boys U - 16 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 194 DMH Sandaruwan  A/Rathnayake Cental College - Walala  2:0059 sec*NMR
2 193 DKGLR Weerasinghe  A/Rathnayake Cental College - Walala  2:01.99 sec
3 395 TM Supun Dhananjaya  Anuradha Kumara National School - Nawalapitiya   2:04.22 sec
4 10 KP Thiran Ravishka Indrajith  St,Benedicts College,Colombo 13. 2:10.15 sec
5 207 KG Shalika Anuththara  Gurukula College - Kelaniya  2:11.51 sec
6 258 VA Chamika Sanoj K/Vidyartha College,Kandy 2:14.72 sec
7 176 Akila Praveen  Maris Stella College - Negombo  2:18.07 sec
8 343 H Madushan  Anuradhapura Central College  2:18.59 sec
331 1050 200 M Girls U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2489 RM Rumeshika Kumari Ratnayake  St. Josep's B.M.V - Kegalle  24.12 sec* NMR
2 2486 PK Chami Dewrandi Pallewatte  St. Josep's B.M.V - Kegalle  25.71 sec
3 2462 M Omaya Udayangani  Welimada Central College - Welimada  26.13 sec
4 2507 Dewini Vishadi Senevirathne  Princess Of Wales' College  26.68 sec
5 2818 R Supuni Piumika  Unatached  27.43 sec
6 2382 R Raveesha Jeewanthi  Ave Mariya Convent - Negombo  27.69 sec
7 2474 HH Surani Shashikala  Sapugakanda Vishaka Balika Vidyalaya  27.76 sec
8 2356 Shanika Fernando  Gateway College - Colombo  28.21 sec
334 1105 200 M Boys U - 18 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 661 A Wijesekara Geteway college                                     - colombo 21.88 sec*NMR
2 893 SM Safaan St.Marry's college -cholaw 22.14 sec*BPR
3 823 LSN Perera Nalanda college-colombo10 22.14 sec*BPR
4 771 MAM Hamzan Lumbini college-colombo 05 22.95 sec
5 792 D Jayakodi Maris stella college-negombo 23.39 sec
337 1200 400 M Hurdles Girls U - 18 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2279 DMY Dulanjali CP/H/Ambagamuwa centralcollege-udabulathgama 1:02.12 sec *NMR
2 2284 APKK Kulathunga Kg/St.Joseph's balika maha vidyalaya-kagalla 1:07.84 sec
3 2335 DTA de silva  Ka/swanamaali girls college-kandy 1:08.20 sec
4 2286 KAII Aaberathne Kg/St.Joseph's balika maha vidyalaya-kagalla 1:08.22 sec
5 2280 S Sylvester  CP/H/Ambagamuwa centralcollege-udabulathgama 1:13.01 sec
6 2135 SC Hasarangi B/Badulla central college-badulla 1:13.44 sec
7 2347 1:14.04 sec
8 2182 RN Rajapaksha A/Rathnayaka central college-manikhinna 1:14.05 sec
340 1230 400 M Hurdles Boys U - 18 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 787 U Chandrasena Maris stella college-negombo 53.38 *NMR
2 885 UBDMS  Rajapasha St.Sylvesters college-kandy 53.94 * BPR
3 1064 RTDA Shammi Lakshan Lanka Lions SC 56.76
4 998 T Nimasha prince of wales college-moratuwa 57.69
5 977 MGLH Sarathchandra K/Dharmaraja college-kandy 58.45
6 846 SAMV Subasinghe K/Vidyartha college-kandy 58.59
7 1006 SP Ranaweera Ananda sastralaya-kotte 59.89
8 870 S Biyanwela Jennings int college -nainamadama 1:00.88
342 1250 400 M Hurdles Boys U - 23 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 1636 ESM Fernando SL NAVY 52.70 *NMR
2 1564 L Prasanjith SL ARMY 53.62
3 1538 CU Bandara Sri Lanka Universities SA 53.91
4 1477 ALAT Rathnasena St.Aloysius National college-Ratnapura 54.13
5 1454 HRS Darshana Gampaha D.A.A  56.51
6 1568 BMLD Bannaheka SL ARMY 57.46
417 1000 High Jump Boys U - 23 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 1652 DM Milan Dissanayaka  SL Army 2.15 *EMR
2 1483 T Karunarathna un attach 2.12
3 1680 APVBKK Guruge  Lanka Lions SC 2.05
4 1467 RDS Rajapaksha SL ARMY 1.95
5 1991 Amanda Alwis  Royal Institute Inetnational School 1.90
5 1492 H. Danuka Maris Stella College, Negombo 1.90
7 1633 DGSRH Dassanayaka SL NAVY 1.85
8 1417 RM Dilshan Ruwanga  Gnanodaya Central College - Divulapitiya  1.80
9 1605 SASP Senarath NW/I/Medamulla M.V 1.80
446 1440 400 M Boys U - 16 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 180 Abishek Alwis  Maris Stella College - Negombo  49.91 *NMR
2 6 WG Lalana Madushan  St,Benedicts College,Colombo 13. 50.72 *BPR
3 311 PNT Authithya  St Benedicts College  51.34
4 251 Malinda Ratnayake De mazeod College,Kandana  52.66
5 480 PV Chamod Dananjaya  Ambagamuwa CC 54.09
6 53 DM Bogoda  Sir John Kothalawala College - Kurunegala  54.72
7 183 Shanika Nirmal  Maris Stella College - Negombo  58.52
452 1550 100 M Girls U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 2489 RM Rumeshika Kumari Ratnayake  St,Josep's B.M.V - Kegalle  11.88 *NMR (11.85 - Heats)
2 2486 PK Chami Dewrandi Pallewatte  St,Josep's B.M.V - Kegalle  12.52
3 2449 Shalina Fernando  Ladies College - Colombo 07 12.61
4 2366 Akeena Mallgaspe  St.Lawrences' Convent - Colombo 06 13.38
5 2426 LS Lochana perera Buddhist Ladies' College 13.39
6 2414 KK Tharindi Heshani  Gurukula College  - Kelaniya  13.52
7 2382 R Raveesha Jeewanthi  Ave Mariya Convent - Negombo  13.54
8 2420 Supipi Hishani Dilrukshi  Dharmapala Vidyalaya,Pannipitiya  13.59
454 1610 100 M Boys U - 16 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 4 RP Sahan Thenuka Rajapaksha  St,Benedicts College,Colombo 13. 11.11 * NMR
2 205 TM Suraj Dinusha  R/EMB/Moraketiya maha Vidyalaya  11.61
3 5 W Yohan Danushka Silva  St,Benedicts College,Colombo 13. 11.70
4 169 YCM Yodasinghe  St,Mary's College- Kegalle  11.72
5 12 A Shanika Santhush  St,Benedicts College,Colombo 13. 11.91
6 409 Dilan Geshan  Seventh day Adventist high School - Kandana  12.03
7 17 SN Chirat Aravinda  Mahinda College,Galle  12.03
8 119 Auishka Induwara  Royal College,Colombo 07 12.05
456 1630 100 M Boys U - 20 Final
Place Bib No Name DAA/Club/School Performance
1 1420 TSPS Ekanayake  Sri Lanka Army 10.79 *NMR
2 2751 RS  Rathwaththa Trintiy college -kandy 11.10
3 1413 HKK Nipun Sandamal De Silva  WP/Pili/Lalith Athulathmudali College - Maunt Lavinia  11.21
4 1280 AVG Akila Ravishanka  Sivali Central College-rathnapura 11.21
5 1199 MPHL Minimuthu  St,Marry's College - Kegalle  11.24
6 1189 PACL Kumara  Anuradhapura sport club 11.33
7 1268 Mihiran Maduwantha  Nalanda College - Coplombo  11.34